דולה

דולה (תומכת לידה) היא אישה אשר לעצם נוכחותה לקראת הלידה, במהלכה ולאחריה יש חשיבות לא פחות מאשר לידע המקצועי שלה.

לידה היא תהליך מורכב לא רק מבחינה גופנית אלא אף מבחינה נפשית, קל וחומר לנשים לפני לידתן הראשונה.

דולה קשובה לאישה ההרה, העתידה ללדת, היא מפיגה את חששותיה, מדריכה ומנחה, מייעצת, משמשת " אם ואחות". האישה יכולה להתייעץ לקראת הלידה, לשתף כמידת רצונה את הדולה בכל מחשבותיה ורגשותיה.
הדולה שומרת על קור רוח במיוחד ברגעים שבהם החששות והלחץ מתגברים על היולדת. היא זו המשכירה ממש בשעת הלידה לנשום היטב, להסתייע בדמיון מודרך ( שעליו עבדו השתיים מבעוד מועד). דולה יכולה גם לעסות את היולדת בשעת הלידה ובכך לנסוך עליה לא רק רוגע ושלווה אלא גם לתת לה תחושה שהיא אינה לבדה.

דולה יכולה לשתף בתהליך גם את בן הזוג. רגישותה של דולה מאפשרת לה לא לבוא על חשבון הבעל ולתת גם לו מקום בתהליך, כבחירתו וכרצונו. היא אינה באה על חשבונו.

נוכחותה של דולה עשויה למנוע את היזקקותה של היולדת למשככי כאבים. תפקידה עשוי להסתיים לאחר הלידה אולם דולה הראויה לשמה ממשיכה למלא – בהחלטה משותפת עם היולדת – את תפקידה, גם בשבועות או אף בחודשים שאחרי הלידה. דולה מסייעת בפרטים קטנים, טכניים, שלא אחת חשיבותם זהה לחשיבות שיש לתמיכה הרגשית והנפשית שלה. היולדת חשה שמישהו לבד מבן הזוג קשוב לה. דולה מבינה ללבה. היא מקבלת אותה כפי שהיא. היא מאפשרת ליולדת למצות את חוויית הלידה גם כאשר תוקף אותה "דיכאון שלאחר לידה". דולה נמצאת שם לאושש, לתמוך, לטעת בה אמונה ותקווה בעתיד.

לא כל אישה הרה זקוקה לדולה. לא כל אחת מסוגלת לאפשר לעצמה להסתייע בשירותי דולה. מי ששפר מזלה והיא חולקת את ההיריון והלידה עם דולה עוברת את תהליך הלידה באופן שעשוי להעצים אותה כאישה וכאם.

דולה אינה שופטת. היא אינה מותחת ביקורת. היא נוכחת כדי לתרום ולסייע. היא שם, כל כולה, למען האישה שלה היא מסייעת.

תגים:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: