דולה – תומכת לידה

דולה, תומכת לידה, היא האישה שאם את יכולה – ואת יכולה! – לבחור שתימצא אתך לאורך הדרך, החל משלב כל שהוא (לבחירתך, כרצונך) בהיריון וכלה שבועות ואולי ( אם תבקשי) חודשים אחדים לאחר הלידה, זו האישה אשר ודאי תרצי שתהיה אתך, לצדך, קשובה, סבלנית, תומכת.

הדולה ממלאה תפקיד חשוב מאין כמוהו במהלך השלבים של לפני הלידה, במהלכה ואחריה. לבד מידע מקצועי, שחשיבותו רבה  מאוד, שאותו היא מעבירה לאישה המסתייעת בשירותיה הטובים, תרומתה חשובה ביותר בעצם  נוכחותה. הימצאותה – נגישה וזמינה – מרגיעה את האישה העתידה ללדת, קל וחומר את זו שאמורה ללדת לראשונה בחייה וטבעי שהיא מלאה ספקות, חששות, דאגות ואף חרדות.

היכולת להיעזר בדולה מעבה את מעגלי התמיכה של האישה ההרה, אשר גם בן הזוג שלה אמור לתמוך בה, תמיכה פיזית, טכנית ורגשית,  בין אם הוא משתתף בקורס הכנה ללידה ( קורס שאמור להעשיר אותו בידע חשוב וגם להעצים את הזוגיות בתקופה שהאישה כה זקוקה וכה משוועת לתמיכתו) ובין שאינו משתתף בו.

הדולה בקיאה מסל הזכויות של האישה ההרה והיולדת אבל תפקידה אינו מתמצה רק ביידוע היולדת זכאית ליהנות מהזכויות השונות המגיעות לה אלא גם – ואולי בעיקר – בליווי הצמוד ברגעים או בשעות ה"קריטיות" – במירכאות או בלעדיהן, תלוי במשך הלידה ובדרגת הקושי שלה – שבהן היא זו שאמורה להרגיע את האישה הכורעת ללדת, ללטף אותה, להזכיר לא לנשום נכון, כפי שהן תרגלו במהלך השבועות שקדמו ללידה, לבחור תנוחה שתקל עליה ולשתף פעולה עם האחות המיילדת.

לכאורה דולה היא בבחינת מותרות.  רבות ילדו בהעדרה ובכל זאת –  כפי שמוכיחים מחקרים שונים, השפעת הימצאותה של דולה  בסביבת היולדת משפיעה  השפעה מובהקת, לא אחת מכרעת, על היולדת וגם על הילוד.

תומכת הלידה  אמורה להיות אישה רגועה וסבלנית, המסוגלת למלא את תפקיד ה"לחשנית" של ה"טקסט" של האישה ההרבה העתידה ללדת, שאותה היא מלווה ובה היא תומכת. חשוב שיהיה קשר רגשי חם בניהן, תקשורת טובה וחלקה, זורמת. חשוב שייווצרו יחסי אמון בינהן, שתשרור פתיחות, שלא ייוותרו  דברים לא ברורים בכל מה שקשור ללידה. ושיהי בהצלחה במזל טוב!

תגים: , , ,

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: